BELEDİYE’DEN YENİ KİMLİK KARTI İÇİN BÜYÜK KOLAYLIK…


2 Ocak’ta başlayan yeni kimlik kartı başvuruları Nüfus Müdürlüğü’nde yoğunluk yaşanmasına neden olurken, kimlik kartını alabilmek için beyan edilmesi gereken adres bilgileri çoğu zaman vatandaşlar tarafından sehven eksik bildiriliyor. Hal böyle olunca, doğru adresi vermek için Belediye’den yazılı olarak adres beyanı almak gerekiyor. Vatandaşların Belediye ve Nüfus Müdürlüğü arasında mekik dokumasının önüne geçmek ve verilen hizmeti kolaylaştırmak isteyen Sivas Belediyesi, bir memurunu Nüfus Müdürlüğü’nde görevlendirdi. Adresini kent bilgi sistemi üzerinden kolayca öğrenen vatandaşlar, uygulamadan çok memnun kalıyor.

Belediye Başkanı Sami Aydın da oluşan yeni kimlik kartı yoğunluğu nedeniyle Nüfus Müdürlüğü’nü ziyaret ederek çalışanlara kolaylıklar diledi. Tek tek vatandaşlarla tokalaşan ve sohbet eden Başkan Aydın, onlara hâl-hatır sordu.


Merkez İlçe Nüfus Müdürü Hasan Tibetlioğlu’nu da makamında ziyaret eden Başkan Aydın, kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Ziyarette konuşan Tibetlioğlu, adres beyanı için Sivas Belediyesi tarafından bir masa kurulduğunu dile getirerek, “Vatandaşlarımızın birçoğu adreslerini doğru olarak bilmemekte. Belediyemiz tarafından oluşturulan masada ise, vatandaşlarımıza evlerinin resimlerine kadar gösterilerek adresleri öğreniliyor. Eğer su aboneliği gerekiyorsa, görevli memurumuz onun da çıktısını alıp nüfus görevlilerine veriyor.  Vatandaşlar Belediye ile Nüfus Müdürlüğü arasında mekik dokumaktan da kurtuluyor. Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz, böyle bir hizmet Türkiye’de başka yerde yok.” dedi.Oluşan yoğunlukla beraber hizmette aksama olmaması için böyle bir uygulamaya gittiklerini ifade eden Başkan Aydın ise, “Vatandaşlarımızın istediği belgeler, kimlik bilgileri girilerek kent bilgi sistemi üzerinden veriliyor. Bu uygulamaya yoğun bir ilgi var ve birkaç yıl daha devam edecek. Önemli olan vatandaşımızın işini kolaylaştırmak, bizim amacımız da bu. Nüfus Müdürlüğü ile her zaman koordineli olarak çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.


Öte yandan Merkez İlçe Nüfus Müdürü Hasan Tibetlioğlu, Terziler Çarşısı’nın üst katını kendilerine tahsis eden Başkan Aydın’a teşekkür ederek merkezi bir yerde hizmet etmenin vatandaşlara da büyük kolaylık sağladığını söyledi.

Hatırlanacağı üzere Valilik Ek Hizmet Binası’nın yıkılmasının ardından Belediye’ye ait olan Terziler Çarşısı’nın üst katı, yapılan asansör ve iç düzenlemelerin ardından ücretsiz olarak Nüfus Müdürlüğü’ne tahsis edilmişti.

Oluşturma Tarihi :10 Ocak, 2017

Okunma Sayısı : 869