ŞUBAT VE MART İÇERİSİNDE 5.855 KİŞİ İŞ SAHİBİ OLDU…


Bir dizi temasta bulunmak üzere ilimize gelen Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikaları ziyaret etti. Yılmaz, etkisini göstermeye başlayan Cumhurbaşkanının istihdam çağrısından dolayı, Şubat ve Mart ayları içerisinde 5.855 kişinin iş sahibi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan istihdam seferberliğine büyük katkı veren Sivas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Fabrikaları gezen Bakan Yılmaz işçilerle de bir süre sohbet etti. Bakan Yılmaz’a Vali Davut Gül ve Belediye Başkanı Sami Aydın’da eşlik etti.Bakan Yılmaz ve beraberindeki heyet daha sonra Cumhuriyet Üniversitesi Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen ‘İstihdam Seferberliği’ programında iş adamları ile bir araya geldi.
İş adamlarına hitap eden Başkan Aydın, “Sivas’ta istihdama katkı sağlamak için gerek Bakanımız gerek Milletvekillerimiz gerek Valimiz gerekse bizler elimizden geleni yapıyoruz. Geçmişe baktığımız zaman 2004 yılında atölye durumundaki sanayi fabrikalarımız vardı. Bugün Organize Sanayi Bölgesi’nde 200’e yakın fabrikada 8 bin kişi istihdam ediliyor. Geçtiğimiz ay 3 binden fazla insanımıza istihdam sağlandı. Hedefimiz istihdam seferberliği içiresinde en az 15 bin kişiyi iş sahibi yapmak.” dedi.


Türkiye’de ve Sivas’ta güzel şeylerin olduğunu söyleyen Vali Gül, “Sivas gelişiyor ve gelişecek. Bunun lokomotifi de özel sektör olacak.” dedi.Bakan Yılmaz ise, Türkiye’nin ve Sivas’ın sorunlarının olduğunu ancak bu sorunların çözülmeye devam edildiğini söyledi.


Ülkemizde son iki ayda bir milyar doların üzerinde yabancı yatırımın gerçekleştiğini söyleyen Bakan Yılmaz, “Yabancı yatırımcı Türkiye’nin yarınına güveniyor. Yabancının yarınlarımıza güvendiği bir ortamda bizim yatırımcının tereddütte bulunması doğru bir şey değil. Şubat ve Mart ayı itibarıyla Sivas’ta yeni işe giren kardeşimiz 5 bin 855 kişi. Bu gerçekten çok büyük bir rakam. Allah nasip ederse önümüzdeki dönemde bu sayıyı arttırdığımızda Sivas’ta işsizlik sorununun büyük bir kısmını çözmüş oluruz.” dedi.19 Martta Başbakan Binali Yıldırım’ın ilimize geleceğini aktaran Yılmaz, yeni teşvik sisteminde ise Sivas’ın hak ettiği yerde olacağına inandığını söyledi.


İkinci Organize Sanayi Bölgesi’ne de değinen Yılmaz, “Burada Demiryolları olacak, hemen yanında da Lojistik Merkezi olacak. Böylelikle Sivas’ın önemli bir sorunu ortadan kalkacak.” dedi.Yatırımları artırmak gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “Bu yatırımları artırmak için Türkiye’de istikrarın süreceğine hem yerli yatırımcıyı hem yabancı yatırımcıyı ikna etmek lazım. Burada bizlere vazife düşüyor. Buradaki herkesin kendi çevresine bu halk oylaması neyi ifade ediyor; diye anlatması, bütün çevresine de söylemesi gerekiyor.” diye konuştu.


16 Nisanda yapılacak referanduma da değinen Yılmaz, Türkiye’nin daha iyi bir yönetime kavuşması ve istikrar sorununun ortadan kaldırılması için referandum yapılacağını söyledi.

Oluşturma Tarihi :10 Mart, 2017

Okunma Sayısı : 571