DEVLETTE GÖREV ALANLAR, MİLLETE HİZMET İÇİN VARDIR…


Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Sivas’ta çeşitli gezi ve incelemelerde bulundu. Bu kapsamda ilk olarak 15 Temmuz Şehitler Meydanı hakkında Belediye Başkanı Sami Aydın’dan bilgi alan Yılmaz ve beraberindeki il protokolü daha sonra Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesi’nin sertifika dağıtım törenine katıldı.Ahmet Yesevi İlköğretim Okulu’nda Halk Eğitim Müdürlüğü kursiyerleri tarafından açılan sergiye katılan Bakan Yılmaz ve il protokolü Sirer Caddesi’nde bulunan Sürücü Kursları Derneği’nin açılışını gerçekleştirdikten sonra vatandaşlarla sohbet etme imkânı buldu.  
Bakan Yılmaz ve il protokolü son olarak Valilik tarafından düzenlenen muhtarlarla istişare toplantısına katıldı.


15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda yapılan çalışmalar hakkında Belediye Başkanı Sami Aydın’dan bilgi alan Bakan Yılmaz ve diğer il protokolü daha sonra Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesi’nin sertifika dağıtım törenine katıldı.Törende konuşan Belediye Başkanı Sami Aydın, “Çocuklarımızı arzu ettiğimiz düzeyde her alanda yetiştirdiğimiz zaman bu ülkenin gelecek kaygılarının olmayacağı bir gerçek. Her birimiz geçmişimize baktığımız zaman çocukluk dönemimizde edindiğimiz ahlaki kurallar ve diğer eğitimler bizim yaşam biçimimizi etkiliyor. Maalesef günümüzde şikâyet ettiğimiz bütün konularda düzgün eğitim vermeyişimiz etkili oluyor. Bu sebeple çocuklarımızı doğru eğitmeliyiz. Zamanında bu eğitim verilmiş olsaydı; bu ülkenin ekmeğini yemiş, suyunu içmiş, olanlar 15 Temmuzda bizim üzerimize bombalar yağdırmazlardı. Bunun tekrar yaşanmaması Millî Eğitim Bakanlığımıza kıymetli öğretmenlerimize düşüyor.” ifadesini kullandı.
Vali Davut Gül ise; 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 44 okulumuza ‘Beslenme Dostu Okul sertifikası’ verildiğini belirterek, 2014-2016 yılları arası ilimiz genelinde; bu sertifikayı alan kurum sayısı 13 iken, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında 44 okula daha “Beslenme Dostu Okul” sertifikası verildiğini anımsatarak, toplamda bu rakamın 57’ye ulaştığını söyledi.
Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da, amaçlarının öğrencilere daha iyi ve kaliteli eğitim vermek olduğunu vurguladı.


Bakanımız Yılmaz, bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında yaklaşık 10 yıldır devam eden bir protokol olduğunu hatırlatarak, “Eğitimde daha çok yapmamız gereken işler var. Gayemiz evlatlarımızı 21. yüzyıla daha iyi hazırlamak. Bizden sonraki nesiller, bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacaklar ve bunlar yurt dışındaki insanlarla rekabet edecekler. Bizim dönemde daha kaliteli bir eğitim almaları lazım, hem bilgi teknolojileri hem sağlık hem de beslenme konusunda. Çünkü sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” diye konuştu.Konuşmaların ardından il protokolü tarafından beyaz bayrak almaya hak kazanan okullara sertifikaları verildi.


Daha sonra TOKİ Ahmet Yesevi İlköğretim Okulu’nda Halk Eğitim Müdürlüğü, tarafından açılan el işi sergisinin açılış törenine katılan Bakan Yılmaz ve il protokolü burada serginin açılış kurdelesini kesti.


Bakan Yılmaz ve İl protokolü Sirer Caddesi’nde hizmet verecek olan Sürücü Kursları Derneği’nin de açılışını yaptı. Sirer Caddesi esnafı ile bir araya gelerek, sohbet ettikten sonra son olarak Valilik tarafından düzenlenen 9. Muhtarlar İstişare Toplantısı’nda Gürün ve Doğanşar ilçe ve köylerindeki muhtarlarla buluştu.
Muhtarlar Toplantısı’nda 16 Nisan referandumuna değinen Başkan Aydın, “Geçmişte bizlerden köylerin talepleri olurdu. “Yolumuz yok; yola çakıl dökün, köyümüze ulaşımı düzenli sağlayın.” yeterli derlerdi. O dönem güçsüz hükûmetler dönemindeydi son 15 yılda köylerimizin bizden beklentileri değişti. Bunun sebebi güçlü bir iktidarın olması. Yine iktidarımız yaşadığı döneme göre proje üretmiyorlar, ilerisini de öngörerek proje üretiyorlar. Biz gelecek nesillere doğru adımlar atan nesiller bırakmalıyız. Bu bizim sorumluluğumuz ve yükümlülüğümüz. İdealist insanların işi zordur, idealist insanlar bazen kendilerini anlatmakta zorlanır. Ama ülkeyi yönetenler idealist olurlarsa, ülke kazanır. Yoksa makamlar, mevkiler gelir geçer. Ama mevcut makamdakiler bu topluma neler kazandırmış, neler vermiştir, bu önemlidir. Onu da genelde tarih yazar.” dedi.


Vali Davut Gül ise; Sivas’ta muhtarların sorunlarının dinlenmesi amacıyla muhtarlar toplantısının dokuzuncusunu düzenlediklerini söyleyerek, “Kalan üç ilçemizi de yaptığımızda muhtarlarımızın tamamını dinlemiş olacağız ve sizin taleplerinizin de hepsinin takipçisi olacağız. Sizin taleplerinizin alınması önemli ama bundan daha önemlisi bunların mümkün olduğunca yerine getirilmesi. Bir takvim içerisinde isteklerinizi yerine getireceğiz.” dedi.Son olarak söz alan Bakan Yılmaz, Türkiye’de, Sivas’ta ilklerin yapıldığını söyleyerek, “Muhtarlar kaymakamlığa, valiliğe gitmeyecek âdete kaymakam ve vali milletin ayağına gelecek. Bu uygulama Sivas’ta ilktir diye düşünüyorum. İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın. Bu halk, bu devletin ve bu vatanın aslî sahibidir. Dolayısıyla devlette görev alanlar, millete hizmet için vardır. Millete efendilik olmaz. İşte bu toplantıda bu hizmetkârlığın bir başka göstergesidir.” şeklinde konuştu.


Türkiye’nin her tarafında yepyeni hizmetlerin hayata geçirildiğini kaydeden Yılmaz, “Bunlardan birisi de sıcak asfalt. Sivas’ta bin 200’ün üzerinde köyümüz var. 800’e yakın mezramız var. İkisini üst üstte koyduğumuzda iki binin üzerinde bir yerleşim yerimiz oluyor. Başbakanımız Binali Yıldırım’ın da desteği ile diğer yerlere verilenlerden daha fazla kaynak Sivas’a verildi. Bu dönemde alınan hizmet, geçmiş dönemde alınan hizmetlerden fazla olacak. Bundan kuşkumuz yok.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından toplantıya katılan muhtarlara sertifika verildi.
Oluşturma Tarihi :11 Mart, 2017

Okunma Sayısı : 477