ESENTEPE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI…


Sivas Belediyesi’nin prestij projeleri içerisinde yer alan Esentepe Yunus Emre Kentsel Dönüşüm Projesi mahalle sakinlerine AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği bölge toplantısında Belediye Başkanı Sami Aydın tarafından anlatıldı. Yapılması planlanan kentsel dönüşümün ardından Esentepe ve Yunus Emre Mahallesi şehrimizin yeni cazibe merkezi konumuna gelecek.AK Parti İlçe Başkanlığı’nın Bölge Toplantıları devam ediyor. Bu çerçevede Süleyman Demirel İlköğretim Okulu Çok Amaçlı Salonu’nda Esentepe, Yunusemre, Yeni Mahalle ve Aydoğan Mahalle sakinleri bir araya geldi.
Toplantıya İlçe Başkanı Ahmet Kuzu, İl Başkanı Ziya Şahin, Belediye Başkanı Sami Aydın ve Milletvekili Hilmi Bilgin ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Toplantının açılış konuşmasını yapan Kuzu “Referandum döneminde beş tane bölge toplantısı gerçekleştireceğiz. Bu toplantıların ikincisini burada yapıyoruz. Toplantıya katıldığınız için teşekkür ederim.” dedi.

İl Başkanı Ziya Şahin de Anayasa değişikliğinin önemine değinerek, “Bu seçimde; ev ev, kapı kapı gezerek vatandaşlarımızı yeni anayasa hakkında bilgilendireceğiz.” dedi.

“AK Parti 15 yıldır ülkeyi yönetiyor, istikrarlı bir büyüme gerçekleştirdi fakat AK Parti’nin sürekli önü kesilmek isteniyor.” diyen Milletvekili Bilgin, “Yeni anayasa ile birlikte böyle seçimle gelen yönetim bir daha darbelerle alaşağı edilemeyecek. Ülkemize yönelik oyunlara Avrupa ülkeleri devam ediyor. Almanya ve Hollanda da yapılanlar ortada vatandaşlarımızla bir araya gelmemize engel olmaya çalışıyorlar. Çünkü güçlü bir ülke istemiyorlar.” dedi.Son olarak söz alan Belediye Başkanı Sami Aydın ise, “Referandum sürecine yönelik gerçekleştirdiği açıklamaların ardından bölge için büyük önem arz eden Esentepe ve Yunus Emre mahallesine yönelik kentsel dönüşüm projesini vatandaşlara anlattı.


Mevcut yapısı ile şehre yakışmayan bir görüntüye sahip olan plansız kentleşmenin örneği konumundaki Esentepe ve Yunus Emre mahallesinde yapılacak değişimi anlatan Sami Aydın salondakilerden büyük destek aldı.Başkan Aydın, “Bugüne kadar 3 milyon liralık bir harcama yaparak Esentepe ve Yunus Emre mahallesinin kentsel tasarım çalışmalarını yaparak alanın mülkiyet hakları tespit edildi. Bu bölgede uzun süreler bende yaşadım. Bölgenin sorunlarını biliyorum. Özellikle yunus Emre Mahallesinin bir bölümü Esentepe’nin ise büyük çoğunluğu imarla ilgili sorunlar yaşıyordu. 70’li yıllarda vatandaşlar gelerek evlerini yapmış ama imarını çözmek bugüne kadar mümkün olmadı. Kentsel dönüşümü fırsata çevirmek istedik. Sizlerin büyük zorlukla elde ettiğiniz mülklerin değerinin artmasını bu bölgenin yeni cazibe merkezi olmasını istedik. Biliyoruz ki bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın tamamına yakını şehrimizin kırsalından gelen insanlarımız. Burası Sivas’ın en kıymetli bölgelerinden biri olacak.” dedi.
Kentsel dönüşüm hattıyla ilgili bilgi veren Başkan Aydın, “Bölgenin Hayri Sığırcı Caddesi’nden Sivas Lisesine kadar uzanan hat doğu sınırı, Güney sınırı Menderes Caddesi, batı sınırı Esentepe Caddesi ve bunun bir bölümü de Tuzlugöl Mahallesi’ne uzanıyor. Tamamı bir milyon metrekarenin üzerinde bir alan… Bu alanı bir bütün olarak tamamı boş bir arazi gibi planlayarak projeyi gerçekleştireceğiz. Sizler buradaki mülklerinizi değerlendirirken bir müteahhite kat karşılığı veriyorsunuz. Müteahhitte eviniz varsa evinizi yıkıyor, yeni bina yapıyor. Size de arsanız karşılığında daire veriyor. Biz yıktığımız, çöpe attığımız en kazada para veriyoruz. Bahçenizde duvarınız varsa onun parasını da ödüyoruz. Ağacınız varsa onun parasını da ödüyoruz. Buna ilave olarak 36 aya kadar sizlere evleri yıktığımız andan itibaren kiralarınızı ödüyoruz. Bizi yakinen tanıyorsunuz bende bir köylü çocuğu olarak buradaki vatandaşımızın mülkiyet değerleri bir ise iki olsun, iki ise dört olsun istiyorum. Sivas’ın gelişmesi için sizin kazanmanız lazım.” dedi.


Daha sonra Başkan Aydın, “Kentsel dönüşüm sonrasında mahallenin oluşacak halini göstererek; “Eskisi mi, yenisi mi?” daha güzel bunun kararını sizler vereceksiniz. Eğer siz burada bu çalışmanın yapılmasını istemezseniz, vebal sizin olur o zaman biz bu çalışmayı başka mahallerde yaparız biz istiyoruz ki burası Sivas’ın incisi olsun.” dedi.

Oluşturma Tarihi :12 Mart, 2017

Okunma Sayısı : 3079