YAŞLILARIMIZIN EVLADI, CAN YOLDAŞI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ…


Her yıl 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan ‘Yaşlılar Haftası’ kapsamında ilimizde de çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu kapsamda Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yaşlılar ile gençleri buluşturan bir projeye imza atarak okul öğrencilerinin dedeleri ve büyükannelerinin güzel bir gün geçirmesi için program düzenledi.Yaşlılarla gençleri buluşturan program için okul öğrencileri ile büyük anne ve babaları Belediye Başkanı Sami Aydın’ı makamında ziyaret etti.


Ziyarette konuşan Okul Müdürü Hatice Gün, “Her yıl 18-24 Mart tarihleri ‘Yaşlılar Haftası’ olarak kutlanıyor. Bizlerde farklı bir etkinlik yapmak istedik. Bunun için okulumuzdaki öğrencilerimizle büyük anne ve babalarının farklı bir gün yaşamaları amacıyla önce devlet büyüklerimizi ziyaret ettik, sonrasında da birlikte bir yemek yiyerek yaşlılarımız ile gençlerimiz arasında köprü olmak ve gençlerin yaşlıları anlamasını istedik.” dedi.Belediye Başkanı Sami Aydın da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Her yaşın kendine göre güzellikleri var, bunların hepsinin güzelliklerini yaşayabilmek lazım. Bir torununun dedesinin veya ninesinin elini öpmesi yaşlılarımız için çok önemli. Ancak günümüzde yaşlılar kendi köşelerine çekiliyorlar, çocuklarda kendi dünyasında yaşıyor. Çocukların dünyası tamamen sosyal ağ üzerinde çoğu zaman bu telefon bağımlılığı çocukların kaza yapmasına sebep oluyor. Çocuklarla anne ve babayla aynı zamanda yaşlılarımızla bu kaynaşmayı bizim sağlamamız lazım… Bu bakımdan gerçekleştirdiğiniz çalışma çok önemli, hepinizi kutluyorum.” şeklinde konuştu.


Yaşlılarda, “Başkan Aydın’a yoğun iş temposu arasında bizleri kabul ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz. Bizi tek tek dinliyorsunuz ayrıca yaptığınız hizmetler için teşekkür ederiz. Nerede hasta var ordasınız, nerede cenaze var orada, nerede açılış var ordasınız. Buna iyi dayanıyorsunuz. Eskinin adamları gibi çorbayı büyük tencerede yemişsiniz çünkü o gıda sizi bu yaşta besliyor. Yoksa şimdikiler konuşmaz, bu işleri yapamaz.” dediler.
Başkan Aydın da yaşlıların gözlemlerine teşekkür ederek, “İnsan vücudu muhteşem bir eser, hangi ortamda olursa olsun alışıyor. Yoğun tempoya ilk girince zorlanırsınız, sonrasında alışırsınız.” ifadelerini kullandı.
Çocuklar tarafından Sivas Belediyesi’nin yaşlılara yönelik çalışması nelerdir sorusunu da Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın cevap vererek, “Sivas’ta bulunan yaşlı olan yemek yapamayan yaşlıların hepsi bizim muhatabımız. Onların günlük yemeğini götürüyoruz. Hafta da bir evini temizletiyoruz. Sağlık sorunları varsa bu konuda gerekli çalışmayı yaparak tedavilerine yardımcı oluyoruz. Eğer engelliyse arabamızla götürüyoruz. Hastanede işi bitene kadar bekliyor, sonrasında evine götürüyoruz.” dedi.  
Konu hakkında da açıklama yapan Başkan Aydın, “Yaşlılık zor bir iş… Biz gençler olarak sağlıklı olduğumuz zaman hasta olacağımızı, sağlıklı olduğumuz zaman engelli olabileceğimiz aklımıza gelmiyor. Gençken yaşlanacağımızı unutuyoruz. Ancak çok kısa zamanda yaşlanıyoruz. Bazen kendi evlatlarımız anneyi babayı anlamıyor, onları yük olarak görüyor. Biz onların evladı, can yoldaşı olmaya çalışıyoruz. İnsana; sevgi ve şefkatle yaklaşmak çok önemli… İnsan yaşlandıkça çocuklaşır, belli bir olgunluğa gelir ve saygı görmek ister. İşte bu sebeple yaşlılarımızla mümkün mertebe ilgilenmeye çalışıyoruz.”  ifadesini kullandı.


Okul öğrencilerinin Hayat Ağacı Gıda Bankası’nı gezdiklerini de söyleyen okul öğretmenleri bu konu içinde Başkan Aydın’a teşekkür etti.Başkan Aydın da, “Dünya imtihan dünyası; kimisi zenginliği ile kimisi yoksulluğu ile kimisi de makam ve mevki ile sınav olur. Biz insanların ihtiyaçlarını bilemeyiz. Bu sebeple ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapabilmesi için süpermarket kurduk. Bunu yaparken bizimle iletişim kurmuyor, ihtiyaçlarını oradan alabiliyor. Ama malzeme alıp yemek yapamayanlara da bizler yemek götürüyoruz.” dedi.


Oluşturma Tarihi :20 Mart, 2017

Okunma Sayısı : 538