ŞEMSİ SİVAS-Î MEYDANI BİR AN ÖNCE UYGULAMAYA KONULMALI...


Tarihi Kentler Birliği toplantısı için ilimize gelen Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve beraberindeki heyet Belediye Başkanı Sami Aydın ile birlikte Vali Davut Gül’ü makamında ziyaret etti.Belediye ziyaretinde ilimizin tarihi mekânlarının gün yüzüne çıkarılmasına yönelik çalışmaları anlatan Başkan Aydın’ın Şemsi Sivas-î Meydan Projesi ise Metin Hoca’dan destek gördü.Valilik ziyareti ardından Belediyeyi ziyaret eden heyete, Belediye Başkanı Sami Aydın tarihi eserlerin etrafının açılmasına yönelik yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 


Başkan Aydın ilk olarak 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nı anlatarak Kale projesinin de ayrıntılarını aktardı. Şemsi Sivas-î Meydanı’nda yapılacak çalışmaları anlatan Başkan Aydın, “Perakende sebze hali yerine yapılacak meydanda; Meydan Cami, Vakıflar Bölge Müdürlüğü Binası, Ziya Bey Kütüphanesi, Meydan Hamamı ve Kangal Ağası Konağı gibi eserler gün yüzüne çıkarılacak ve aynı zamanda ilimizin önemli bir ticaret merkezi olacak.” dedi.
Başkan Aydın’ın projesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Vakıf Başkanı Sözen “Proje oldukça güzel, bu projenin bir an önce uygulama projesine dönüşmesi gerekir.” diyerek, “Daha önce Kent Meydanını açığa çıkarmıştınız, bundan sonra burayı da fikir projesinden uygulama projesine dönüştüreceğinize inanıyorum.” dedi.


Heyet daha sonra Tarihi Kent Meydanı’nın önemli bir parçası olacak şehir parkı için incelemelerde bulundu. Selçuk Anadolu Lisesi başta olmak üzere yarı açık cezaevi ile eski numune hastanesini inceleyen heyet son olarak 27 Haziran Parkını yerinde gördü.


Geziler kapsamında Başkan Aydın’ın Sivas’a kazandırdığı en önemli projelerden biri olan AKSU’yu da gezen heyet buradaki değişim içinde Başkan Aydın’a teşekkür etti.
Cezaevi içerisinde yer alan tekstil ve halı atölyelerini gezerek, yıkılan eski Numune Hastanesi alanında da incelemelerde bulundular.


Oluşturma Tarihi :13 Mayıs, 2017

Okunma Sayısı : 621