SİVAS TÜRKİYE TARİHİNDE ÖNEMLİ BİR ŞEHİR…


Sivas’ta gerçekleştirilen Tarihi Kentler Birliği programının son gününde katılımcılar tarihi ve turistik mekânları ziyaret ettiler.

Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Ceyhan koordinatörlüğünde gerçekleştirilen ilçe gezilerine Sivas Belediyesi 3 otobüs tahsis etti.

Büyük buluşma için Sivas’a gelen katılımcılar ilk olarak, 1228-29 yıllarında Mengücekli Beyi Ahmed Şah tarafından yaptırılan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Divriği Ulu Camii ziyaret ettiler. Cami müezzininden eser hakkında bilgi alan ziyaretçiler daha sonra her sokağı tarihten izlerle dolu olan Divriği ilçesinin tarihi evlerini de görme şansı buldular.


Dolu dolu geçen Divriği ziyaretinin ardında Kangal ilçesine geçen ziyaretçiler, dünyada eşi benzeri bulunmayan doktor balıkları yakından gördüler. Sedef Hastalığının tek tedavi merkezi olan Kangal Balıklı Kaplıca’nın havuzlarına girenler ise balıkların tedavi yöntemlerini bizzat izlediler.


Kangal Köpek Çiftliğini de ziyaret eden misafirler köpeklerle yakından ilgilendiler.

Gezi boyunca ziyaretçilerle yakından ilgilenen Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Ceyhan; “Üç gün boyunca misafirlerimizi ağırlamaya çalıştık. Bugünde Divriği ve Kangal İlçelerimizi gezdik. Şehir tarihimizi ve kültürümüzü tanıtmak adına önemli bir organizasyon oldu. Şehrimizin bu tür organizasyonlara ihtiyacı var. Belediye olarak yapılan organizasyondan misafirlerimizin memnuniyet duyması bize gurur veriyor. Emeği geçen tüm personelimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Divriği ziyaretçileri arasından bulunan Manisa Yunus Emre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ve Balıkesir Merkez Karasi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Sivas Belediyesine başarılı organizasyondan dolayı teşekkür ettiler.


Başkan Çerçi; Tarihi Kenetler Birliği Toplantısı için Sivas’a geldik. Sayın başkan başta olmak üzere organizasyonu yapan emeği geçen herkese bizlere güzel bir ev sahipliği yaptıkları için teşekkür ediyorum. Bugün Divriği’de Tarihi Ulu Camiini ve şifahanesini geziyoruz. Sivas merkezde gördüğümüz ecdadımızın yaptığı güzel eserleri burada da görüyoruz. Herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Bir diğer Başkan Yücel Yılmaz ise; "Tarihi Kentler Birliğimizin Sivas’ta düzenlediği toplantıdan oldukça verim aldık. Belediye başkanımızın Sivas ile ilgili yaptığı çalışmaların sonuçları ve tarihi eserlere verdiği değer ve şehir içinde yaşamı kolaylaştırmak için yaptığı çalışmaları iki gündür geziyoruz. Ben kendisini tebrik ediyorum. Sivas halkının gayet destek olduğunu görüyorum. Sivas’ın Türkiye tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu bir kez daha müşahede ettik." diye konuştu.

Oluşturma Tarihi :15 Mayıs, 2017

Okunma Sayısı : 1072