BİZ TEK MİLLET, İKİ DEVLETİZ...

Sivas Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hizmete açılan Karşıyaka Mahallesi'ndeki mesire alanına Azerbaycan-Karabağ Parkı ismi verilmesi, mesire alanına yapılan şehitlik anıtı ve çok amaçlı sosyal tesisin açılışı gerçekleştirildi.Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva’nın teklifi, Belediye Başkanı Sami Aydın’ın desteği ve Belediye Meclisi'nin kararıyla "Azerbaycan-Karabağ Parkı" ismi verilen Karşıyaka'daki mesire alanına 1918 yılında Azerbaycan, Karabağ ve Dağıstan'ın düşman işgalinden kurtulması sırasında şehit düşen 30 Sivaslı şehidin isimlerinin yer aldığı anıt inşa edildi. Anıtın ve mesire alanındaki çok amaçlı sosyal tesisin açılışı Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın katılımıyla gerçekleştirildi.


Sosyal tesiste düzenlenen törene Bakan Yılmaz'ın yanı sıra Vali Davut Gül, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Belediye Başkan Yardımcıları, kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.


Kur'an Tilaveti ile başlayan programda konuşan Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Çetin Aydın, çok amaçlı salonu ve mesire alanını Karşıyaka'ya kazandıran Başkan Aydın'a teşekkür ederek, "Bundan 9 sene önce sağlık ocağı, kız meslek lisesi, 300 yataklı yurt, iki ilköğretim okulu, doğal gaz, köprü, mesire alanı ve çok amaçlı salon yoktu. Tüm bu hizmetleri bize sunan hükümetimiz ve belediyemize çok teşekkür ediyoruz." dedi.
Salon işletmecisi ve proje müteahhidi Murat Çelik ise; "Belediye Başkanımızın desteğiyle biz buraya mütevazı, orta halli bir bütçeyle salon yapmayı düşündük. Ancak her geçen gün burası güzelleşince, biz de çıtayı yükseltmek zorunda kaldık ve 2 milyon gibi bir rakama mâl olacağını hesap ettiğimiz proje, 8 milyona kadar dayandı. Helalı hoş olsun, Sivas'ımıza daha güzelleri yakışır. Bize her konuda yardımcı olan Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz, Allah razı olsun." şeklinde konuştu.
Geçtiğimiz gün şehit olan Sivaslı Furkan Peker'e Allah'tan rahmet dileyerek sözlerine başlayan Başkan Sami Aydın da, "Şehitlik bizim için makamların en güzelidir. Biz şehitlerin ölümsüz olduğunu, şehitliğin bir nasip meselesi olduğunu biliyoruz. Bugün burada Azerbaycan-Türkiye kardeşliğini pekiştirmek adına çok değerli Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva'nın önerisi ile bu güzel mesire alanını Azerbaycan-Karabağ parkı olarak isimlendirdik. 1918 yılında Azerbaycan'ın kurtuluş mücadelesinde Sivas'tan 30 genç fidanın o mücadeleye katıldığını biliyoruz. Bugün belki ayrı ayrı devletleriz ama iki devlet tek milletiz. Biraz sonra açılışını gerçekleştireceğimiz anıtı gençlerimiz gezip gördüğünde Azerbaycan ile Türkiye'nin nasıl kardeş olduğunun, birbiri için canlarını nasıl ortaya koyduğunun bilincine varacaklardır. Şehit olan Sivaslı fidanlarımızın isimlerini de anıtta zikrediyoruz. Bir tarafta Azerbaycan bayrağı bir tarafta Türk Bayrağı var. Mesire alanımızın en hâkim noktasında ise çok amaçlı salonun açılışını gerçekleştiriyoruz. Şehrimizin ihtiyaçlarına katkı sunacağı kanaatindeyim. Hayırlı, uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.
"Vatan için şehit olmaksa kaderim, ben böyle kaderin ellerinden öperim." diyen Azerbaycan Milletvekili Paşayeva, "Azerbaycan'ın zor yıllarında Türkiye her zaman yanında olmuştur. Bugün de kardeşliğimizin bir nişanesi olarak bu güzel mesire alanına Sayın Belediye Başkanımız Sami Aydın Azerbaycan-Karabağ Parkı adını verdi. Ayrıca bu alanda Sivaslı şehitlerimizin isimlerinin yer aldığı bir anıt inşa edildi. Başkanımıza ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.  Türk milletinin olduğu her yerin bir evladıyım. Her yeri de kendimin bir parçası hissettim. O yüzden sizlere değerli hemşerilerim olarak hitap etmek isterim. Sivas'tan uzakta olabiliriz, önemlisi Sivas kalbimizde olsun. En önemlisi Türkiye'miz ve Sivas'ımız da kalbimizdedir." dedi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise, "Bir toprak için can verenler, şehit verenler var, orası ilelebet vatandır. Aynı Türkiye'nin olduğu gibi, aynı bizim Furkan şehidimizin olduğu gibi. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. 1071'den bu yana ve ondan da öncesi bu toprakların her karışı adeta sıksan şüheda fışkıracak. Toprağı sıksan kan akacak, dolayısıyla da her karışında ve bu gördüğümüz coğrafyadaki tümseklik şehitlerin kanından, etinden, kemiğinden oluşmuş tümsekler. Onlar olduğu sürece ve vatanı için, bayrağı için, değerleri için can vermeye hazır olduğu sürece inşallah Türk dünyası ilelebet bağımsız yaşayacak." diyerek açılışı yapılan anıt ve salonun hayırlı olmasını temenni etti.


Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından kesilen kurdele ile birlikte yaklaşık 3 bin kişilik sosyal tesisin açılışı gerçekleştirildi.

Mesire alanı içerisine inşa edilen şehitler anıtı ise Azerbaycan Milli Marşı ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla birlikte Bakan Yılmaz, Vali Gül, Milletvekili Paşayeva ve Başkan Aydın tarafından açıldı.


Oluşturma Tarihi :09 Mayıs, 2018

Okunma Sayısı : 691