15 TEMMUZ MEYDANI VE ÇOK KATLI OTOPARKI HİZMETE AÇILDI...

Sivas Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl temeli atılan 15 Temmuz Şehitler Meydanı ve Çok Katlı Yeraltı Otoparkı törenle hizmete açıldı.Ecdat yadigârı tarihi eserlerimize sahip çıkarak etrafının açılması ve gün yüzüne çıkarılması adına, ilk etapta Kent Meydanı Projesi'ni hayata geçiren Sivas Belediyesi, hükümet konağının arkasındaki eski adliye binası, valilik ek hizmet binası ve caddenin hemen karşısındaki özel idare lojmanlarını yıkarak şehir merkezine yeni bir meydan kazandırdı. 15 Temmuz Şehitlerimizin adı verilen meydan projesi, altındaki 800 araçlık otoparkla da şehir trafiğine rahat bir nefes aldıracak.
Sivas'a değer meydanın açılışına Vali Davut Gül, Milletvekilleri Mehmet Habip Soluk, Selim Dursun, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Vali Yardımcıları, Belediye Başkan Yardımcıları, kurum müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, şehit aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören, şehitler için Kur'an-ı Kerim Tilaveti sunulmasıyla devam etti. Ardından projenin yapım aşamasını anlatan video gösterimi yapıldı.Törende ilk olarak 15 Temmuz hain darbe girişiminde İstanbul Boğaz Köprüsü'nde şehit olan hemşerimiz Halil Kantarcı'nın babası Ali Kantarcı konuştu. "Hiç bir zaman için bizi yalnız bırakmadınız, kapılarınızı ve yüreklerinizi sürekli açık tuttunuz." diyen Kantarcı, "Böylesine güzel ve anlamlı bir hizmeti şehrimize kazandıran ve çocuklarımızın ismini burada yaşatan Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu tür hizmetlerin devamını diliyorum." ifadelerini kullandı.
"Ülkemizin ve şehrimizin yöneticileri her zaman şehit ailelerimize ve gazilerimize sahip çıkmıştır." diyen Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Mustafa Hızal ise, "Dış mihraklar ülkemizi bölmek ve parçalamak için her türlü hainliği ve alçaklığı yaptılar. Bu millete diz çöktüreceklerini zanneden hainler unutmasınlar ki, asla Türk Milleti'ni bölemeyeceksiniz, parçalayamayacaksınız. Şehitlerimizin adı verilen bu meydanın hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, bu hizmeti yapan Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.
Şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine ise sabır ve başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Başkan Sami Aydın, "2004 yılında liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yola çıktık. Kent Meydanımızı ve eserlerimizi açığa çıkardık. Devamı niteliğinde bir proje olarak da Valilik Binası'nın arkasında bir meydan oluşturmak için çalışmaları başlattık. Burayı adeta hapseden adliye binası, valilik ek hizmet binası ve özel idare lojmanlarını yıktık. Buradaki projemiz çok yönlü. Birincisi, alanı gereksiz yapılardan temizlemek. İkincisi, merkezdeki kamu binası yoğunluğunu azaltmak ve dışarıya doğru yaymak. Sonraki aşamalar ise tarihi eserlerimizi gün yüzüne çıkararak yeni bir meydan kazandırmak. Sadece meydan değil, 3 katlı yeraltı otoparkı da şehirdeki araç yoğunluğuna ve otopark sonuna rahat bir nefes aldıracak. Şehitlerimizin adını verdiğimiz bu meydanın ve çok katlı otoparkın şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim eylesin." dedi.


15 Temmuz gibi hainlikleri bir daha yaşamamak temennisini dile getiren Milletvekili Selim Dursun da, "Yapılan eser çok güzel, Sivas'ımıza büyük bir değer katıyor. Şehitlerimizin isimlerini bu gibi hizmetlerle yaşatmaya devam edeceğiz. Belediye Başkanımızın geçmişten bugüne yaptığı hizmetler gibi hükümetimizin de yaptığı birçok hizmet var. Daha güzellerini yaşamak için durmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz." diye konuştu.
Milletvekili Habip Soluk ise, "22 milyon liranın üzerinde maliyeti olan bir eseri Sivas'a kazandıran Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 1071'de Sultan Alparslan'ın Malazgirt Zaferi'nden sonra Cuma hutbesinde, 'Size öyle bir vatan bırakıyorum ki, size ebedi yurt olacak' sözünden bu yana çok şehitler verdik, gaziler verdik ama bir karış toprağı kimseye vermedik ve ebediyen de vermeyeceğiz. 24 Haziran tarihi de bu ülke için yeni bir yüz yılın miladı olacak. 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize ulaşabilmek için milletimiz 24 Haziran'da doğru olan kararı verecektir." ifadelerini kullandı.


Son olarak konuşan Vali Davut Gül, "Belediye Başkanımızı ve ekibi tebrik ediyorum. Bu projenin yapılması önemli ancak, estetik olarak hayata geçirilmesi ve otopark sorununa nefes aldıracak şekilde inşa edilmesi çok çok önemli. Burada yıkılan ve yapılan tesisleri düşündüğünüz zaman 80-90 milyon liralık bir rakamdan bahsediyoruz. Bu da Sivas'ın zenginleştiğini gösteriyor." dedi.


Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve şehit aileleri kurdeleyi birlikte keserek 15 Temmuz Şehitler Meydanı ve Çok Katlı Yeraltı Otoparkı'nı hizmete açtı.

Oluşturma Tarihi :08 Haziran, 2018

Okunma Sayısı : 2175