ARTIK ONLARIN DA SICAK BİR YUVASI VAR...

Sivas Belediyesi tarafından Seyfebeli mevkiinde inşa edilen 'Sokak Hayvanları Yaşam, Rehabilitasyon Merkezi ve Hayvan Oteli'nin açılışı görkemli bir törenle gerçekleştirildi.Şehirde yaşayan her canlının hakkını gözeterek hizmet üretmeyi kendine düstur edinen Sivas Belediyesi, Türkiye'ye örnek olacak bir projeyi daha hayata geçirdi.
2005 yılında yapılan hayvan barınağının zamanla yerleşim yeri içerisinde kalması ve ihtiyaca cevap verememesinden dolayı yeni bir çalışma başlatan Belediye, başıboş hayvanların hem doğal bir ortamda yaşamlarını sürdürmesi, hem de rehabilite edilmesi amacıyla Seyfebeli’nde 22 dönüm arazi üzerine modern bir kompleks kazandırdı.


Yazları buharlı soğutma, kışları ise alttan ısıtma sistemi ile donatılan Sokak Hayvanları Yaşam, Rehabilitasyon Merkezi ve Hayvan Oteli, doğayı paylaştığımız sevimli dostlarımız için sıcak bir yuva oldu.Açılış törenine; Vali Davut Gül, Milletvekili Habip Soluk, Semiha Ekinci, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Belediye Başkanı Sami Aydın, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, kurum müdürleri, hayvan hakları federasyonu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Hayvan severler adına törende söz alan İrem Ceren Olgun, sokak hayvanları için böylesine güzel bir tesisin oluşturulmasının tüm hayvan severleri mutlu ettiğini belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.
Hayvan Hakları Federasyonu Sivas Temsilcisi Özge Çubukçu Yıldız, Sivas'ta büyük bir eksiği dolduran tesisin hayırlı olmasını temenni ederek, "Dört dörtlük bir alan yapılmış, hayvanlarımız için her şey düşünülmüş. Başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum." dedi.
Türkiye'nin en büyük barınaklarından birinin Sivas'a kazandırıldığına işaret eden AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu ise, "Yeni yapılan bu tesis ziyaretçi akınına uğrayacak ve inanıyorum ki çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılayacaktır." şeklinde konuştu.


"Allah'ın yarattığı bütün canlıların bizler gibi huzur içerisinde yaşama hakkı vardır." diyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Sami Aydın, son dönemlerde sıkça hayvan hakları ihlallerinin yaşandığına dikkat çekerek;"Hayvanlara çeşitli işkenceler yapanları görüyoruz, bu durum bizi derinden üzüyor. Hayvanlara sahip çıkmak, onların hayatlarını huzurlu ve güvenli bir ortamda geçirmelerini sağlamak bizim görevimizdir. Bu anlayıştan yola çıkarak bu tesisimizi inşa ettik. Her kesimden büyük destek gördük. Emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz." diye konuştu.Tesisin özelliklerinden de bahseden Aydın konuşmasının devamında; "Bu tesisimizle birlikte adeta bir yaşam merkezi kurduk. Her hayvan için ayrı doğal yaşam alanları oluşurduk. Bütün mekanlarda ısı yalıtımı sağladık; yazın serin, kışın ise sıcak olmasını istedik. Soğuk havalarda hayvanlarımızı korumak adına alttan ısıtma sistemini devreye soktuk. 1000 köpek kapasiteli barınak, 1200 hayvan için doğal gezinti alanı, ameliyathane, bakım merkezi ve hayvan sahiplerinin şehir dışına çıkarken emanet edeceği hayvan otelini hizmete sunduk. Yine burada ziyaretçiler için dinlenme alanları, çocuk oyun parkı ve yeşil alanlar oluşturduk. İdari binalarıyla birlikte tesisimizi hizmete açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun." ifadelerine yer verdi.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş ise, "Bizim geleneğimizde 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' düsturu vardır. Bizler yaratılanı Yaradan'dan ötürü severiz. Dünya'da ilk hayvan hastanesini yine bizim ecdadımız kurmuştur. Bu anlayışla inşa edilen bu tesisin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum." dedi.
AK Parti'li belediyecilik anlayışının Türkiye'ye büyük hizmetler kazandırdığını söyleyen Milletvekili Semiha Ekinci de; "Biz bu alanın önceki halini de hatırlıyoruz. Bundan 5 yıl önce çöp toplama alanıydı. İnsanlar çevre yolundan dahi geçerken, araçlarının camlarını pis koku nedeniyle açamazdı. Allah'a hamdolsun bugün düzenli bir depolama merkezi, çöpten elektrik üretilen bir tesis ve hayvanlarımız için modern bir kompleks kazandırıldı. Bu hizmetlerinden dolayı Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.
"İlimizde yaşayan insanımızın her türlü sorununu çözen, yaşam standardını yükselten ve refah seviyesini artıran hizmetleri sunduğu için Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz." diyen Milletvekili Habip Soluk ise; "Bugüne kadar hayvan severlik sadece sözde vardı. Ancak AK Parti hükümetleriyle birlikte çıkarılan kanunla hayvanların korunması sağlandı, yaşamları güvence altına alındı. İnşallah bu kanunda hayvanlara şiddet uygulayanlar için uygulanan ceza daha da ağırlaştırılacak." ifadelerini kullandı.
Yapılan bu hizmetin büyük devlet anlayışıyla gerçekleştirildiğini dile getiren Vali Davut Gül, "Türkiye'de güzel işler oluyor ama Sivas'ta daha güzel hizmetler yapılıyor. Belediye Başkanımıza ve ona destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Tesisimizin hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum." dedi.


Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından kesilen kurdele ile Sokak Hayvanları Yaşam, Rehabilasyon Merkezi ve Hayvan Oteli; bünyesindeki hayvan hastanesi, yeşil alanları, kamelyaları, otoparklar ve çocuk oyun alanlarıyla hizmete açıldı.

Oluşturma Tarihi :10 Ağustos, 2018

Okunma Sayısı : 1061