“BAŞKENT’TE SİVAS GÜNLERİ” BAŞLADI…

Bir tarih, kültür ve medeniyet şehri olan Sivas’ın tüm yönleriyle tanıtılacağı “Başkent’te Sivas Günleri” programı, düzenlenen görkemli törenle başladı. Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu öncülüğünde Atatürk Kültür Merkezi'nde bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen etkinlik, 13-16 Eylül tarihleri arasında misafirlerini ağırlayacak.

Açılış törenine; TBMM Başkanı Binali Yıldırım, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Sivas Valisi Davut Gül, Milli Eğitim eski Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ile milletvekilleri ve Sivaslı bürokratlar katıldı.

Sivas'ı Ankaralılarla buluşturan tanıtım günleri, Sivas Belediyesi folklor ekibinin yöresel halk oyunları gösterisiyle başladı.

Törende konuşan Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas’ın, başkent Ankara’da tüm yönleriyle tanıtılacağını ifade ederek; “Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Sivas Kongresi’nin 99. yıl dönümünü kutladık. Böylesine önemli bir şehrimizin başkentliler ile buluşması ayrı bir anlam taşıyor. Sayın TBMM Başkanımız her ne kadar Erzincanlı olarak bilinse de Sivas topraklarında doğmuştur, Sivaslı’dır. Yapmış olduğu hizmetlerle tarih yazmıştır. Sadece Sivas’ın değil, tüm Türkiye’nin gururu olmuştur. Bizleri onurlandırdığı için teşekkür ediyorum. Etkinliğimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Ardından konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, "Anadolu'da kurulan bütün medeniyetlere ev sahipliği yapan Sivas, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı şehirdir" diyerek; "Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece diyen Âşık Veysel'i bu millete kazandırmış bir şehirdir. Aynı zamanda yüreği vatan sevgisiyle, ömrü bayrak sevdasıyla geçen şehidimiz Muhsin Yazıcıoğlu'nun da memleketidir. Âlem çiçek olsa arı ben olsam dost dilinden tatlı bal bulamadım diyen Pir Sultan Abdal'ın da diyarıdır. Sivas birliğin, beraberliğin, kardeşliğin merkezidir. Sema da bizim semah da bizim, Alevi de bizim Sünni de bizim, 81 milyon hepsi bizim. Biriz, beraberiz, kardeşiz, birlikte Türkiye’yiz." şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarından sonra kurdelenin kesilmesiyle 4 gün boyunca sürecek olan etkinliğin açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından Meclis Başkanı Binali Yıldırım, Sivas’ın dünyaca ünlü olan Kangal Köpeği ile yakından ilgilendi.

Protokol üyeleri ve misafirler; Sivas’ın tarihini, mutfak kültürünü, yöresel ürünleri ve müziğinin tanıtıldığı stantları yakından inceledi. Türküler ve halk oyunları gösterileri ile şenlenen Sivas Belediyesi standındaki yöresel peskutan çorbası, katmer ve çörek ise katılımcılardan tam not aldı.

Oluşturma Tarihi :13 Eylül, 2018

Okunma Sayısı : 723