ULUSLARARASI TERMAL VE SAĞLIK TURİZMİ ZİRVESİ BAŞLADI…

5 kıta, 52 ülkeden 256 katılımcıyla düzenlenen 3'üncü Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi Sivas'ta başladı. Kentin termal ve sağlık turizminin tanıtıldığı program Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.Programa; Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Türkiye Sağlık Turizmi Gelişme Konseyi Başkanı Emin Çakmak, il protokolü, sağlık ve termal turizm işletmecileri ile 5 kıtadan, 52 ülkeden çok sayıda turizm acentesi sahipleri katıldı. Programda ilk olarak Sivas'ta bulunan sağlık turizmi ile termal turizmi anlatan sinevizyon gösterisi izletildi.
Törenin açış konuşmasını yapan Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak, Sivas'ın yüzyıllardır değişik medeniyetlere ev sahipliği yaptığını ve şifa dağıttığını söyleyerek; "Bu toplantıda Sivasımızın termal tesisleri, hastaneleri, doktor balıkların tedavi çeşitleri tanıtılacak. Sağlık turizminde dünyada Amerika ve Almanya'dan sonra 3'üncü olarak söylenmeye başladık. Bu tür zirvelerle ülkemizi en iyi şekilde tanıtmaya, bayrağını dalgalandırmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 500 etkinliğe imza attık ve devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
Son dönemdeki hizmetlerle Sivas'ın birçok alanda yatırım yapılabilecek bir altyapıya kavuştuğunu dile getiren Belediye Başkanı Sami Aydın ise, "Bugün gelinen noktadan son derece mutluyuz. Sivas bir medeniyet, tarih, kültür ve turizm şehri… İşte biz bu zirve ile Sivas'ı daha iyi tanıtma fırsatı bulacağız. Anadolu insanının sıcaklığını, misafirperverliğini hissettireceğiz. Bu duruma ticari olarak değil, bir medeniyet buluşması olarak bakacağız. Elbette bir takım eksiklerimiz var. Ancak yakalamış olduğumuz bu ivmeyi her gün artırarak devam ettirmekte kararlıyız. Çok güzel bir iş birliği var. Şehir bu anlamda kenetlenmiş durumda. Sizlere ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduk. Bu organizasyonda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.


Turizm zirvesinin Sivas'ın tarih boyunca yaptığı en önemli toplantı olduğunu belirten Vali Davut Gül, "Sivas ulaşılabilir bir şehirdir. Hem havayoluyla, hem karayoluyla, hem de gelecek sene bitecek olan hızlı trenle Sivas, dünyanın her tarafında kolay ulaşılabilir bir şehirdir. Sivas aynı zamanda güvenli bir şehirdir. Dünyanın ve Türkiye'nin en az suç işlendiği şehirdir. Sivas'ın 7 bin yıllık bir geçmişi var. Güçlü bir medeniyeti, güçlü bir tarihi, güçlü bir birikimi var. Gezdiğinizde ayakta kalan eserleriyle hepiniz görüyorsunuz. Nem oranının en az olduğu bir şehir. Güneşi en iyi alan bir şehirdir. Kaplıcalarının, doğal güzelliklerinin şifa kaynağı olduğunu biliyoruz" diye konuştu.


Konuşmaların ardından kentte faaliyet gösteren termal ve sağlık turizmi temsilcileri sunum yaptı.

 Oluşturma Tarihi :28 Eylül, 2018

Okunma Sayısı : 1005