“SİVAS BATTI, BİTTİ DİYENLER” VAR!


Marka Kent Sivas’ın turizm potansiyeli masaya yatırıldı. Belediye Başkanı Sami Aydın’ın da katıldığı ve Özel İdare Encümen Salonu’nda düzenlenen toplantıda Sivas’ın Turizm potansiyelinin geliştirilmesi için yapılacak çalışmalar hakkında Sivas protokolü ve özel sektör temsilcileri görüş alışverişinde bulundu.Toplantı da söz alan Başkan Aydın, “Sivas’a ilk kez gelenlerin genel kanaati şehrimiz konusunda hep pozitif oluyor. “Ben Sivas’ı böyle bilmiyordum. Sivas; muhteşem bir şehir, neden bu şehrin tanıtımını yapamıyorsunuz.” diyorlar. Özellikle bizim için çok sıradan olan tarihi eserler konusunda insanlar hayran oluyor. Ama biz bir şeyi yanlış yapıyoruz. Herhangi bir esnaf kendi ürününü pazarlarken karalama kampanyası yapmaz ancak Sivas’ta bazı Sivaslıları dinlediğinizde, bir takım medyaya baktığımızda ‘Sivas Battı, Sivas Bitti, Sivas Tükendi’ gibi karamsar karşı tarafa negatif enerji veren durumlar görüyorum. Bunlar bu şehre zarar vermektedir, biz önce bunun önüne geçmeliyiz. Tanıtım için öncelikle elimizde olanların kıymetini bilmeliyiz. Öncelikle onları kötülemeden yücelterek hareket etmeliyiz. Sivas’ın turizmde fazla ileri gidememesinin birkaç nedeni var. Bunlardan bir tanesi yeteri kadar konaklama tesisimizin olmamasıydı. Şu anda önemli bir aşama kaydettik, bunun daha da ileri gitmesi gerekiyor. Diğer yandan sahip olduklarımızın bir değer olduğunu eksiklikleri varsa bile, bu tür toplantılarda bunları tartışmamız gerektiğini, ulusal uydu yayını yapan televizyonlarda; programın adı, içeriği, ne olursa olsun şehrin aleyhine olabilecek söylem ve eylemlerden uzak olmamız lazım.” ifadesini kullandı.
Daha sonra söz alan Vali Davut Gül, Sivas Belediyesi’nin bu anlamda şehrimize katmış olduğu değerlerden dolayı teşekkür ederek “Belediyemiz öncülüğünde yapılan çalışmayla ‘Ahaber’de ‘Şehir Meydanı ve Kale Cami’ ekranlarda gösteriliyor. Bu çalışmanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde Divriği Ulucami’mizde bu kanallarda gösterilmelidir. Aynı zamanda yine belediyemizin düzenlemiş olduğu fotoğraf yarışmasını da dile getiren Vali Gül başkanımızı tebrik etti.
Gül daha sonra “Bir el sanatları çarşısına ihtiyacımız var. Hediyelik eşyaların bir arada olduğu bir çarşı önümüzdeki süreçte yapılacak. Avantajlarımız var; güvenli bir şehir, gece yarısı bayanlarda gezebiliyor ve bir sıkıntı yaşamadan evlerine dönebiliyor. Dışardaki Sivaslı nüfusu bizim için çok önemli bir güç, Hazırda Sivas’ı bilen Sivas’a özlem duyan büyük bir potansiyelimiz var. Hızlı trenin gelecek olması önemli bir avantajımız. Her yıl 10 bin öğrenci mezun veriyoruz. Bunlar kültür elçisi… Aynı zamanda yerel medyamız büyük bir avantaj bunun kullanılması gerekiyor. Kanaatimce bütçesi belli olan, kimin ne yapacağını bildiği bir çalışma yapmak fayda sağlar.” şeklinde konuştu.  


Toplantıda söz alan Eski Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Çimen de çok temiz bir şehre sahip olduğumuzu belirterek “Belediye Başkanımız sayesinde dünyada sayılı bir kent meydanına sahip olduk. Kartpostallara konu olan bir meydan. Geçmiş dönemde Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. Bu süreçte de gül diktirdim ve son zamanda yapılan ışıklandırmayla da çok farklı bir görsel güzellik oluştu.” dedi.


Oluşturma Tarihi :09 Şubat, 2017

Okunma Sayısı : 1697