"MERKEZ CAMİİ" SİVAS'IN SİMGESİ OLACAK…


Sivas Merkez Camii ve Külliyesi Derneği Birinci Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi.

Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Olağan Genel Kurulu Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nda Vali Davut Gül Başkanlığı’nda yapıldı. Genel Kurula Belediye Başkanı Sami Aydın, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Beşir Köksal, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu ile çok sayıda dernek üyesi katıldı.Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Divan Başkanlığı’na Esnaf Kefaret Kooperatifi Başkanı Yüksel Demirgil’in seçilmesinin ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla program başladı.
Programda ilk olarak söz alan Merkez Camii Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Beşir Köksal “Geçici dernek yönetimi olarak hayırsever işadamlarının desteği ile camimizin mimarına 50 bin TL ödeme yapıldı. Bu proje Sivas için çok önemli bir proje… Bu projeye destek veren başta Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz olmak üzere, Valimiz Davut Gül, Belediye Başkanımız Sami Aydın ve tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum.” dedi.


Böyle bir hayır girişiminde bulunmaktan duyduğu gururu dile getiren Başkan Aydın, “Öncelikle ilimizde çok sayıda camimiz var. Bu camiler ecdat yadigârı; Selçuklu ve Osmanlı eserlerinden oluşan camiler ve Cumhuriyet Dönemini yansıtan bir cami yapmak istedik. Bu konu da Sayın Bakanımızın eser kazandırma arzusu vardı. Sayın Valimiz çok istekli oldu. Sizlerin de destekleri ile bu noktaya geldik. Elbette her konuda olduğu gibi bu konuda da tartışmalar olacaktır, lehte aleyhte düşünceler olacaktır. Ancak yapıldığında çok önemli bir eser olacak. ‘Merkez Camii’ isminin de çok isabetli olduğunu düşünüyorum.” dedi.Başkan Aydın cenaze namazları için Yukarı Tekke de bir cami inşa edileceğini vurgulayarak, “Kamuoyunda bu cami de cenaze namazı kılınacak algısı var, bu doğru değil… Yukarı Tekke de cenaze namazı kılınmak üzere bir çalışmamız var, şu an proje çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki süreçte bu caminin de temelini atacağız.” ifadesini kullandı.
Vali Gül de; cami çalışmasının önemine değinerek, “Jandarma Binası’nın arkasında belediyenin başlattığı bir çalışmamız var. Halk Eğitim Müdürlüğü ve Kızılırmak İlkokulu da bu alandan kalkacak, burada bir El Sanatları Çarşısı oluşacak. Sonra yeşil alan var, bu alan kalacak. Numune Hastanesi’nin bulunduğu 13 katlı bir kütle vardı bu alan kaldırılacak. Bu noktada Sayın Bakanımızın desteği ile toplam 140 bin metrekare alana sahip olacağız. Caminin kullanılacağı alan 3 bin 250 metrekare yanı toplam alanda sadece yüzde 2 buçuk oranında bir alan. Devamında Meslek Lisesi var buraya şehrin her bölgesinden öğrenci geliyor. Bu alanı sanayiye yakın bir yere inşa edeceğiz ve bu alana Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Merkezimiz kurulacak. Müzenin restorasyonunu yapacağız. Açık Cezaevi taşınacak ve tarihi alana uygun olmayan bütün binaları kaldıracağız ve bu alanlarda kaldıramayacağımız binaları tarihi yapıya uygun hale getireceğiz. Eski Asker Hastanesinin yerine de İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Genel Sekreterliğini ve Halk Sağlığı Müdürlüğünü taşıyacağız. Burada 20 bin kişilik bir alanda namaz kılınabilecek. Vakit namazı konusunda sıkıntımız yok ama cuma namazları ve bayram namazları için böyle bir camiye ihtiyacımız var. Başkanımızın dediği gibi tartışılacak bir konu ama vatandaşımızın isteği olan ve şehir mimarimizi bozmayacak bir cami olacak. Bu konuda da emeği olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.


Konuşmaların ardından Geçici Dernek Yönetiminin yaptığı çalışmaların okundu. Daha sonra Dernek Başkanlığı’na Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkanı Beşir Köksal seçildi.

Oluşturma Tarihi :14 Şubat, 2017

Okunma Sayısı : 3045