SİVAS TARİHİ ESER ZENGİNİ…


15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri ilimizde başladı. Etkinlikler çerçevesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Şemsî Sivas-i İl Halk Kütüphanesinde program düzenlendi.Düzenlenen programa Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın ve diğer il protokolünün yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.
Şemsî Sivas-i İl Halk Kütüphanesinde düzenlenen programda konuşan İl Turizm Müdürü Kadir Pürlü, ilimizin turizm potansiyeli hakkında bilgi verdi.
Belediye Başkanı Sami Aydın yaptığı konuşmasında, “Avrupa’ya gittiğimizde bize bir kulübe gösteriyorlar. Tarihi bir kulübe diyorlar. Dönüp baktığımızda hiçbir şey göremiyoruz. Ancak rehberler tarafından öyle bir anlatılıyor ki; oradan ayrılırken aynı kulübeyi tekrar görmek istiyorsunuz. Aynı zamanda yaptıkları organizasyonlarda ülkelerindeki tarihi kültürel değerleri olan şehirlerin birinde uçaktan iniyorsunuz diğerinden uçağa binip dönüyorsunuz. Orada turistik değerleri en ince ayrıntısına kadar anlatıyorlar. Kendi ülkemize geldiğimiz zaman ülkemizle turizm konusunda belki de hiçbir ülke yarışamaz. Sivas’taki tarihi eserler belki de her hangi bir ülke için önemli bir simge olacakken bizim ilimiz açık hava müzesi gibi… Şehrimizin meydanında yedi tane tarihi eser var. Ancak bunları düzgün anlatan rehberler olduğuna çok fazla inanmıyorum. Bizim bu konuda çalışma yapmamız lazım.” Dedi.
Divriği Ulu Camii gibi UNESCO Kültür Mirasında yer alan her bir özelliği ile farklı bir değer olan esere sahibiz diyen Başkan Aydın, “Divriği de sivil mimarının en güzel örneklerinden olan Divriği Konakları var. Burada turizm potansiyelini geliştirmemiz için konaklama ve tesisleşmeye ihtiyacımız var. Bunları yaptığımız takdirde Sivas Turizm noktasında önemli bir potansiyeli açığa çıkaracaktır.” ifadelerine yer verdi.
Son olarak Sivas’ın paket turlarda yer alması gerektiğine vurgu yapan Başkan Aydın, “Ürgüp göremeden başlayan bir hat üzerinde Sivas’ı sonrasında da Karadeniz’i kapsayan yine konaklama imkânı oluşturulan haftalık veya birkaç günlük turlar düzenlenebilir.” şeklinde konuştu.
Vali Davut Gül ise, turizm denince eskiden deniz-kum-güneş üçlüsünün akla geldiğini ifade ederek, insanların ekonomik ve kültür seviyesinin arttıkça turizmin çeşitli kollarının yaygınlaştığını söyledi.


Vali Gül’ün ardından Prof. Dr. Suavi Ahipaşaoğlu ‘Turizm ve Kentleşme’ konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

Program; İstanbul Kadıköy İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü Feneryolu Halk Eğitim Merkezi’nin ‘Selçuklu’dan Sivas’a’ adlı resim sergisinin açılışı ve eserlerin gezilmesi ile son buldu.


Oluşturma Tarihi :18 Nisan, 2017

Okunma Sayısı : 435