ESKİ ORDU EVİNİN YIKIMINA BAŞLANDI...

Etrafındaki birbirinden önemli tarihi eserleri ile bir açık hava müzesini andıran Sivas şehir meydanını, dünyanın sayılı meydanları arasına dâhil edecek olan üçüncü etap projesi için eski ordu evinin yıkımına başlandı.

Geçtiğimiz dönemlerde gereksiz yapılardan arındırılarak tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarıldığı şehir meydanı, son olarak etrafındaki binaların dış cephe kaplamalarının tek tip yapılmasıyla birlikte kendini yenilemişti.

Belediye eliyle hayata geçirilen projelerin bir yenisi de ordu evi yerine yapılacak. Böylece kent meydanı projesinde bir etap daha tamamlanmış olacak. 1919 yılında Sivas Kongresi'ne ev sahipliği yapan tarihi Kongre Binası'nın arka cephesinde bulunan ordu evi, bilindiği üzere yeni yapılan binasına taşınmıştı.

Başkanımız Hilmi Bilgin’in yoğun çabaları sonucunda belediyeye tahsisi gerçekleştirilen ordu evi binasında kapı ve pencereler sökülerek kullanılabilir tüm malzemeler geri dönüşüme gönderilmeye başlandı.

Birkaç gün içinde kepçelerin de sahaya inmesiyle yıkımı tamamlanacak olan yerleşke üzerine şehre yakışır güzellikle bir proje uygulanacak. Böylece gölgelenen tarih gün yüzüne çıkarılacak ve hemşerilerimizin nefes alabilecekleri yeni bir alan daha Belediye eliyle şehrimize kazandırılmış olacak.

Tarihi meydan projenin son halkası ise yine belediyeye tahsisi yapılan Jandarma Binası’nın yerleşkesine uygulanacak.

Oluşturma Tarihi :25 Kasım, 2019

Okunma Sayısı : 1349