SİVAS KÜLTÜR AŞ, 5 YENİ PROJENİN TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Sivas Belediyesi ve Sivas il Özel İdaresi ortaklığıyla kurulan Kültür AŞ, 5 yeni projesinin tanıtım toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda Visit Sivas, Hatıram Sivas, Sivas Müze Mağazası, Sivas Müze Kafe, TakSivas projelerinin detayları basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Toplantıya Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, Sivas Kültür AŞ Genel Müdürü Alpay Eyinç ile ilgili kurum müdürleri ve il protokolü katıldı. Vali Dr. Hasan Canpolat Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Kültür AŞ Genel Müdürü Alpay; Eyinç Visit Sivas, Hatıram Sivas, Sivas Müze Mağazası, Sivas Müze Kafe, TakSivas projelerinin detaylarını anlattı.

BİLGİN: SİVAS’IN KÜLTÜRÜNE VE TANITIMINA CİDDİ KATKILAR SAĞLAYACAK PROJELERİMİZ HAYIRLI OLSUN
Sivas Belediye Başkanı ve Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hilmi Bilgin, bu 5 projenin Sivas’ın kültürüne, turizmine, ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını ifade ederek “Göreve başladığımız zaman Sayın Valimiz Salih Ayhan ile birlikte yönetim anlayışı olarak Sivas’ı bir bütün olarak değerlendirip, ortak hedefler ortaya koyup, Sivas’ın tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve üniversitemizi de dâhil ederek Sivas için ortak hedefler belirleyip bu hedeflerin hayata geçirilmesi noktasında ortak aklı ve işbirliğini önemseyen bir yönetim anlayışıyla bugün bunun meyvelerini yemeye başladık. Bu noktada Sayın Valimize çok çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“Cidden bizler bugün bu kurumları temsil edenler gelip geçiciyiz, bugün buradayız, yarın başka yerlerde olabiliriz ama Sivas dünyanın kurulduğu andan kıyamete kadar inşallah şehrimiz, olarak memleketimiz olarak devam edecek, yaşayacak bir şehir.” diyen Başkan Bilgin, “Yöneticiler gelip geçici ancak hayata geçirdikleri eserler izler ilerde adlarını yaşatacak, “Allah razı olsun” dedirtecek, hizmetler olursa kıymetli olacaktır. Biz bunun için çalışan, gayret eden bir ekibiz. Bu noktada Sivas olarak bu projeleri yaparken birer felsefe ortaya koyalım dedik. Felsefenin temelinde bir ortak yönetim anlayışını, bir ortak hedef belirlemeyi ve birlikte hareket etmenin şehir açısından çok çok önemli olduğunu ortaya koyduk ve bugün bunu başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

ŞEHRİN KADERİNİ ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK PROJELER ORTAYA KOYUYORUZ
Başkan Bilgin “Bugün Sivas’ta bazı noktalarda büyük işlerde tüm kurum ve kuruluşları sivil toplum örgütlerinin ve dolayısıyla şehrimizde yaşayan 650 bin hemşerimizin ortak duygu ve düşüncesini yansıtarak halkın kabul ettiği şehre değer katacak projelerin hayata geçirilmesindeki temel etken ortak akıl ve istişareyi ortaya koymaktır. Bu noktada Sayın Valimizle birlikte bu şehrin önümüzdeki yıllara göre gelişim modelinin ne olduğu noktasında ortaya koyulan fikir telakkilerinde kültür, turizm, sanayi, tarım ve hayvancılığın ön plana çıktığını ifade etmek istiyorum ve bu nokta da da küçük olsun bizim olsun anlayışından ziyade büyük olsun Sivas’ın olsun anlayışıyla bugün Kültür AŞ modelinde ortaya koyduğumuz yapılanmayla birlikte bu şehrin kaderini de çehresini değiştirip yarına çok güzel işler yapmak üzere Sivas Kültür AŞ’yi kurduk.” dedi.

Bilgin, “Yaklaşık bir yıl önce 9 Temmuz’da kurmuş olduğumuz bu şirket bugün meyvelerini vermeye başladı. Tabii bugün emekleme aşamasında. Şöyle düşünelim. Bir fidan dikiyoruz onu suluyoruz güneşten koruyoruz bakımını yapıyoruz ilaçlarını veriyoruz ve uzun yıllar bu şehre hizmet edecek bir eserin ilk meyvelerini verdiğini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ben bu noktada emek veren katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. dedi.

DİJİTAL ÇAĞA AYAK UYDURARAK SİVAS'IN TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ
Sivas’ın uzun yıllar konuştuğu hızlı tren geldi mi? Gelecek mi? sorusunun artık geride kaldığını ifade eden Başkan Bilgin “Sivas’ımız 2020 yılı içerisinde hızlı trene kavuşmuş olacak. Bundan sonra Sivas’a düşen sivil toplum örgütleri ile kamu kurum kuruluşlarıyla, üniversitemizle birlikte şehri Sivas’a hazırlayıp şehrin doğru amatör gruptan ayrılmadan profesyonelce tanıtımını yapabilmektir. Bu noktada Kültür AŞ çok büyük bir misyon üstlenmiştir. Mevcut herkes şehrin tanıtımı noktasında projeler ortaya koyarak çalışmalarını gerçekleştiriyor. Biz bunu yaparken tüm bilgi birikimini ortak hedef doğrultusunda tek elden doğru bir modelle, doğru argümanlarla Sivas’ın yeniçağda her şeyin dijitalleştiği bir çağda teknolojinin gelişimini de kullanarak etkin bir şekilde tanıtımının yapılması noktasında bu projeleri hayata geçirdik. Ben bunun bir başlangıç olduğuna inanıyorum. Önümüzdeki süreçte meyve verecek, Sivas’ı besleyecek, Sivas’a değer katacak bu projelerin daha da olgunlaşarak çok çok daha iyi bir noktaya geleceğine inanıyorum. Bu noktada eksiklikler olabilir, yapılmamışlar olabilir ama dediğimiz gibi tamamen iyi niyetli ve uzun vadede felsefe üzerine kurulmuş bir projenin tanıtım noktasındayız. Ben Sayın Valimizin şahsında İl Özel İdaresi çalışanlarına, Genel Sekreterimize, belediye çalışanlarımıza, çok değerli rektörlerimize, Genel Müdürümüze ve Kültür AŞ ekibine çok çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra inşallah yine bu felsefeden ortak akıl istişare büyük olsun, Sivas’ın olsun anlayışıyla birlikte bu felsefeden ayrılmadan, bu şehir için hepimiz üzerine düşenin daha fazlasını yapacağımıza inanıyorum. Ben bugün tanıtımını yaptığımız ve hayata geçireceğiniz Visit Sivas, Hatıram Sivas, Sivas Müze Mağazası, Sivas Müze Kafe ve Taksivas uygulamasının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. İnşallah önümüzdeki sürecin Sivas açısından çok daha güzel olacağına inanıyorum bu noktada hepimizin ümidi var. Hepimiz heyecanlıyız bu heyecanla birlikte bu şehir için hepimiz aşkla, şevkle çalışmaya devam edeceğiz, hepinize saygılar sunuyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

Ardından söz alan Sivas Valisi Salih Ayhan Yüksek Hızlı Treni turizm açısından çok büyük bir fırsat olarak gördüklerini belirterek, “Şehrimizi ziyaret eden birçok turist olacak. Ancak şehrimize gelecek insanlara neyi sunacağız, hangi hareket alanlarını yaratacağız? Tüm bu planlamalarımızı profesyonel olarak yapmak zorundayız. Bu amaçla belediyemiz ile ortak olarak 9 Temmuz 2019 tarihinde Sivas’ın tanıtımını yapmak, turizmini geliştirmek, bu kavramlara yönelik sanatsal ve kültürel çalışmalar yapmak amacıyla Sivas Kültür AŞ’yi kurduk. Sivas’ın marka bir şehir olması için çalışmalar yapmayı, kendimize yol haritası olarak belirledik. Dijital Kent Yönetimi Projesi (VisitSivas) başlığı altında, tüm değerlerimizi bir arada toplayan, tanıtan, küreselleşmesine katkıda bulunan ve ilimizi cazibe merkezi haline getirecek, dijital bir platform kurduk. Bu proje, Türkiye’de ilk defa geniş kapsamlı olarak Sivas’ta hayata geçti. VisitSivas, herkesin kullanacağı sanal bir platform oldu.” dedi.

SİVAS MÜZE MAĞAZASI VE MÜZE KAFENİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Tanıtım toplantısının ardından Valilik Binası önünde Başkan Bilgin ve Vali Ayhan TakSivas projesini uygulamalı olarak göstererek taksi çağırdı. Kısa bir şehir turu atan ikili ardından Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi içerisine kurulan Sivas Müze Mağazası, Sivas Müze Kafenin açılışını gerçekleştirdi.

Sivas Müze Mağazasını gezen ikili Sivas’a dair ürünlerin ve kitapların yer aldığı mağazadan ilk alışverişi de yaptılar.

Oluşturma Tarihi :13 Temmuz, 2020

Okunma Sayısı : 4290