PERAKENDE SEBZE HALİNDE MODERNİZASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI...

Sivas halkının yoğun olarak kullandığı Perakende Sebze Hali’nde Belediyemiz tarafından yenileme çalışması başlatıldı. Özellikle yağışlı havalarda hem esnaf, hem vatandaşların yaşadığı mağduriyetin giderilmesi amacıyla başlatılan çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, hal esnafıyla bir araya geldi.

Bölge esnafı ve vatandaşlarla yapılan görüşmeler neticesinde şekillendirilen projenin ihalesi gerçekleştirilerek Mart ayı bitmeden çalışmalar başlatıldı. Sabah saatlerinde yıkım işlemine başlanılan halde incelemelerde bulunan Başkanımız Hilmi Bilgin, bölge esnafı tarafından memnuniyetle karşılandı.

Hedeflenen süre içerisinde projenin tamamlanarak hizmete sunulması için 24 saat esasına göre ekiplerin çalışacağını dile getiren Başkanımız Bilgin, hava şartlarının elverişli olması durumunda 100 gün içerisinde projenin tamamlanacağını söyledi.

YENİ PERAKENDE SEBZE HALİ ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLSUN
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Belediye Başkanımız Bilgin; “Malumunuz bu bölge şehrimizin uzun yıllar gündemini meşgul etti. Biz göreve başladığımız andan itibaren süreç içerisine esnafımızı da dâhil ederek hem Sivas'ımız için önemli bir kültürü hal kültürünü yaşatmak hem de bu alanı modern bir hale getirecek bir projeyi şehrimize kazandırmak adına ekibimizle birlikte yoğun bir çalışma içerisine girdik. Çok uzun soluklu bir süreci atlattık. Çok farklı kurumları ilgilendiren bir süreci tamamladık Anıtlar kurulunun devrede olduğu bir süreçti projeyi hazırlamak yetmiyor anıtlar kurulundan da onay alınması gerekiyordu. Bu sureci proje aşamasının ilk anından itibaren şeffaf bir şekilde esnafımızla birlikte değerlendirerek hem projemizin içeriğini hem projemizin seyrini hep birlikte ortak akıl ve istişareyle yürüttük ve anıtlar kurulundan onaylandıktan sonra da projemizi ihale ettik. Yaklaşık 10 milyon bedelli projenin geçen yıl ihalesini gerçekleştirdik. Yine işe başlama sürecini de esnafımızla görüşerek ne zaman başlamamamız gerektiğini istişare ederek bugün buranın yıkım işlemini başlatmış olduk. Yıkım işlemlerine başlayınca da özellikle içeride bulunan perakendeci esnafımızın tezgâh sahiplerimizin mağdur olmaması adına eski buğday pazarının olduğu alana kapalı bir çadır kurarak hem hal esnafımızın işlerine devam edebilmelerini sağlamak hem de vatandaşlarımızın ürünlere ulaşmasını amaçladık. Projemiz tamamlanana kadar esnafımız orada hizmet vermeye devam edecek. Yine aynı şekilde perakende sebze halinin dış cephesinde bulunan dükkânlarımızda süreç içerisinde açık kalacak belki projenin seyrine göre belli bir dönem kapalı da olabilir ancak şu anda açık ve hemşerilerimize hizmet verecektir.” dedi.
 

ASMA KATTA KAMULAŞTIRMA DEVAM EDİYOR
Başkanımız Bilgin; Ben bu sürecin başından itibaren bizim çözüm odaklı anlayışımıza yine projenin hayata geçmesi noktasında olur veren esnafımıza teşekkür ediyorum. Plan proje ekibimiz müteahhit firmamız ÖZBELSAN ile birlikte inşallah süreci uzun olmasına rağmen en kısa sürede tamamlamak için büyük bir fedakarlıkla gerekirse 24 saat esasıyla çalışarak bu güzel projeyi şehrimize kazandıracağız. Diğer yandan dış taraftaki dükkânlarımızın cephe düzenlemesini de yaparak bu bölgede modern bir perakende sebze halini şehrimize kazandırmış olacağız. Sol tarafımızda bulunan asma katta metruk binalar vardı buralarında kamulaştırma işlemlerine başladık kamulaştırmalar devam ediyor. İnşallah süreç içerisinde kamulaştırmasını hızlı bir şekilde bitirerek dış cephesi alt ve üst yapısıyla, çevresiyle şehrimize modern bir proje kazandırmış olacağız. Hem hal esnafımızdan hem de hemşerilerimizden bu zaman zarfından gösterecekleri anlayış için teşekkür ediyorum şehrimize hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerine yer verdi.

BAŞKANIMIZ BİLGİN SÖZ VERDİ SÖZÜNDE DURDU
Hal esnafı ise Başkanımız Bilgin'e teşekkür ederek "Yıllardır kar da kışta yağmurda çamurda ekmek paralarımızı kazanmaya çalıştık. Yeri geldi 2 ay 3 ay tezgâhlarımızı açamadık. Evimize ekmek götüremedik. Her Başkan geldi bu sorunu çözeceğiz dedi ancak seçim sonrası hiçbiri bizimle görüşmedi. Biz başkanımıza inandık güvendik Oda sözünde durdu. Biz dün tezgâhlarımızı topladık bugün çalışmalara başlandı. Diğer yandan mağdur da edilmedik buğday pazarının oraya kurulan çadırda satışlarımıza devam ediyoruz Allah bin kere razı olsun. Sözünün eri bir belediye başkanımız var.” dediler.
 
Başkanımız Bilgin’e gezisi sırasında Başkan Yardımcımız Bekir Sıtkı Eminoğlu, ÖZBELSAN Genel Müdürümız Ahmet Kuzu, Plan Proje Müdürü Barış Terzioğlu da eşlik etti.

Oluşturma Tarihi :22 Mart, 2021

Okunma Sayısı : 6671