SİVAS'TAN DİVRİĞİ'YE İSTİKLAL MARŞI YOLCULUĞU…

İstiklal Marşımızın kabulünün 100.yılı münasebetiyle Belediyemiz tarafından Kültür Gezileri programı düzenlenmeye başladı.

Gençlerin milli değerleri benimsemesi ve kurtuluş mücadelesinin manevi atmosferinin gençlere aktarılması amacıyla Belediyemiz örnek bir çalışmaya imza attı.


Eğitimde Diriliş Derneği ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile düzenlenen etkinlikle 1-2 Temmuz tarihlerinde ilimizde kitap okuma ve çeşitli aktivitelere katılan 200 öğrenci ve 40 öğretmenden oluşan kafile, Divriği ilçesini ziyaret ederek İstiklal Marşımızın yazılma süreci hakkında bilgi aldı.

Sivas Tren Garından düzenlenen uğurlamaya Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin de katıldı.

“Belediyecilik hizmetlerimizin tamamını yerine getirirken; gençlerimizle gerçekleştirdiğimiz bu tür etkinliklerin anlamı çok daha farklı oluyor.” Diyen Başkanımız Bilgin, “Bu etkinlikle gençlerimize; kültürel, tarihi bölgelerimizi gezme, görme fırsatı tanırken raybüs ile gerçekleştireceğimiz yolculuğu da anlamlandırmak adına Tahir Fatih Andı hocamızla birlikte İstiklal Marşı okumaları gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Gençlere dokunan her projeye destek olunacağını belirten Başkanımız Bilgin, “Önümüzdeki süreçlerde farklı programlarda sizlerle bir arada olacağız. Bizler bu makamlardan çekilirken bu makamlara sizler geleceksiniz, yarının yöneticileri sizler olacaksınız. Bize düşende imkânları insan merkezli milli ve manevi değerlere haiz bir gençlik yetiştirmek üzere sizlerin emrine sunmak.” ifadesini kullandı.

“Sivas’tan Divriği’ye İstiklal Marşı Yolculuğu” isimli  programla  Eğitimci Yazar Tahir Fatih Andı tarafından öğrencilere raybüs yolculuğunda kurtuluş mücadelesi döneminde Mehmet Akif Ersoy'un gerçekleştirdiği mücadeleyi ve İstiklal Marşı sürecini öğrencilere aktarırken sonrasında Belediyemiz Kültür Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sanatçılar öğrencilerin istekleri doğrultusunda keyifli bir yolculuk gerçekleştirdi.

Yolculuğun ardından Divriği ilçesini gezme fırsatı bulan öğrenciler UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan Tarihi Divriği Ulucami başta olmak üzere Divriği Kalesini ve Nuri Demirağ Müzesini ziyaret ettiler.

Etkinlik çerçevesinde öğrenciler İstiklal Marşı okuyarak programı sonlandırdı.

Oluşturma Tarihi :03 Temmuz, 2021

Okunma Sayısı : 720