BAŞKANIMIZ BİLGİN TEDBİR KARARLARINI AÇIKLADI...

Sivas’ın içme suyu ihtiyacını karşılayan 4 Eylül Barajı’na, Hafik Pusat Özen Barajı’ndan su takviyesi yapılması amacıyla başlanan isale hattında çalışmalar hummalı bir şekilde devam ediyor.

Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, DSİ 19. Bölge Müdürlüğü yetkileri ile toplam 52 km uzunluğa sahip olacak hattın 15 km olan ilk etabında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkanımız Bilgin, çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağını ifade ederek iki barajı buluşturacak projenin hayırlı olmasını diledi.

4 EYLÜL BARAJINDA 1 AYLIK SUYUMUZ KALDI
Sivas'ta uzun süredir su sorununun gündemde olduğunu dile getiren Başkanımız Hilmi Bilgin, "Şu an Sivas'a su sağlayan 4 Eylül Barajı'mızda su bitme noktasında, yaklaşık 1 aylık su var. Bu sorun uzun zamandır gündemimizdeydi, konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza arz etmemiz üzerine hızlı bir şekilde yatırım programına alınarak projenin ihalesi gerçekleştirildi.” diye konuştu.

Projenin ilk etabı olan 14 kilometrelik alanda çalışmaların devam ettiğini aktaran Başkanımız Bilgin, "İnşallah hızlı şekilde projenin ilk etabını bitirmeyi arzuluyoruz çünkü ciddi manada su sıkıntısıyla karşı karşıyayız. Tavra Deresi'nden aldığımız su şehrin yaklaşık 3'te 2'sinin ihtiyacını karşılıyor. Kalan kısmı da barajdan aldığımız su.” bilgisini verdi.

"BÖLGESEL SU KESİNTİLERİNE BAŞLAYACAĞIZ"
Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, 4 Eylül Barajı havzasının yeteri kadar yağış almadığını dile getirerek, şunları kaydetti: "Biz bu noktada ilk günden itibaren Sivas'ı susuz bırakmamak adına çalışmaları hızlı şekilde hem Ankara nezdinde hem de yerelde DSİ ile koordineli şekilde yürütüyoruz. İnşallah kasım sonu gibi projenin ilk etabı tamamlanmış olacak ama suyumuz o tarihe kadar düzenli olarak yetmeyecek gibi. Bu nedenle önümüzdeki süreçte haftanın bir günü bölgesel olarak su kesintilerine başlayacağız. Bu çok arzu ettiğimiz bir durum değil ama kışın daha büyük sorun yaşamamak adına önümüzdeki haftadan itibaren belirli bir program dahilinde planlı şekilde su kesintileri uygulayabiliriz. Bu noktada hemşehrilerimizin anlayışını bekliyoruz."

Su tasarrufu noktasında vatandaşların dikkatini çekmeye çalışacaklarına değinen Başkan Bilgin, su kaynaklarının sınırsız olmadığına işaret etti.

Başkanımız Hilmi Bilgin, Sivas'ın su sorunuyla karşı karşıya kalmaması için projenin önemli olduğuna dikkati çekerek, projenin tamamının gelecek yaz döneminde tamamlanacağını söyledi.


4 Eylül Barajı'nda su kaçağı olduğu yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Başkanımız Bilgin, bu konuda DSİ Bölge Müdürlüğü ekiplerinin defalarca incelemede bulunduğunu sözlerine ekledi.

 

Oluşturma Tarihi :21 Eylül, 2022

Okunma Sayısı : 3014