HIZLI TREN SİVAS’A HAYIRLI OLSUN…

Ankara-Sivas arasındaki seyahat süresini 2 saate indirecek olan hızlı tren hattı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın katılımıyla hizmete açıldı.


Ankara'dan Sivas’a düzenlenen ilk sefere; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Grup Başkanı ve Eski Bakan İsmet Yılmaz, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan katıldı.


Kent Meydanı’nda düzenlenen açılış töreninde; Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, AK Parti Sivas Milletvekilleri ve 28. Dönem Milletvekilleri Adayları ile çok sayıda vatandaş iştirak etti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas Hızlı Tren Hattı'nın mayıs ayı sonuna kadar ücretsiz olacağını sosyal medyadan açıklayarak “Milletimize hayırlı olsun." dedi.


12 SAATLİK SEYAHAT SÜRESİ 2 SAATE İNDİ
405 kilometre uzunluğundaki hatta Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 8 istasyon bulunuyor. Hat ile Ankara-Sivas kesimindeki mesafe 603 kilometreden 405 kilometreye düştü. 12 saat olan demir yoluyla seyahat süresi 2 saate, Ankara-Yozgat kesiminde 1 saate indi.


Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı'nda 66 kilometre uzunluğunda 49 tünel, 27 kilometre uzunluğunda 49 viyadük bulunuyor. Projenin en uzun tüneli 5 bin 125 metre ile Akdağmadeni bölgesinde, en uzun demir yolu viyadüğü de 2 bin 220 metre ile Çerikli-Kırıkkale'de inşa edildi.


HIZLI TREN HATTINDA İLK YERLİ RAY KULLANILDI
Türkiye'nin en yüksek ayağa sahip demir yolu viyadüğü 89 metre yükseklikle Elmadağ'da yapıldı. Hızlı tren hattında ilk defa yerli ray kullanıldı. 138 kilometre beton yol ile tünellerde ilk balastsız yol, yani beton yol uygulaması gerçekleştirildi. Ayrıca, proje kapsamında Sivas'ta yerli ve milli buz önleme ve buz çözme tesisi yapıldı.


BAŞKANIMIZ BİLGİN: “HER ANLAMDA SİVAS’A KATKI SAĞLAYACAK BİR PROJE”
Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının açılmasıyla birlikte kentin ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda ilerleme kaydedeceğini söyledi.


Kent Meydanı’ndaki törende konuşan Başkanımız Bilgin, "Sivas çok büyük yatırımlar aldı ama inanıyoruz ki yüksek hızlı tren şehre vizyon katacak, şehrimizi Ankara'ya, İstanbul'a, Konya'ya, Eskişehir'e ve Bursa'ya daha da yakınlaştıracak. Bu projeyle Sivas açısından çok çok önemli bir eşiği aşmış olacağız. Özellikle Demirağ'a Organize Sanayi Bölgesi’nin, Cumhurbaşkanımızın yayınladığı kararname ile cazibe merkezi olmasıyla birlikte müthiş bir yatırımcı talebi var. Şu anda OSB'nin yüzde 75'ini tasdik ettik. 25 bin istihdam garantisiyle fabrikaların yapımı devam ediyor. Ulaşımın rahatlatılmasıyla birlikte özellikle Demirağ'a Organize Sanayi Bölgesi’nde ve Sivas Organize Sanayi Bölgesi ile iki ilçemizde bulunan OSB'lerle Sivas yatırım üssü olma yolunda ivme kazanacak.” dedi.


Vali Yılmaz Şimşek ise “Sivaslılar özlemle bekledikleri büyük bir hizmete bugün kavuşuyorlar. Cumhuriyet döneminin en büyük yatırımlarından bir olan Yüksek Hızlı Tren artık sizlerin hizmetinde. Bu hizmet sayesinde artık Ankara, Sivas ve Sivaslılara çok daha yakın. Bundan böyle Ankara’ya İstanbul’a olan seyahatlerimiz çok daha hızlı, güvenli ve ekonomik bir şekilde yapabileceğiz.” şeklinde konuştu.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bugün hızlı trenle Sivas’a geldik. Burada mı duracağız, tabii ki durmayacağız. Erzincan’a, Erzurum’a, Kars’a hızlı trenle gideceğiz. Oda yetmez ta Bakü’ye kadar hızlı trenle gideceğiz. Hayaller bir bir gerçek oluyor. Sivas’lılar Yiğidolar her şeyin en iyisine layık. En iyisini yapmak içinde doğru zamanda doğru adımlarla durmadan koşacağız. Ankara’dan Sivas’a 2 saatte geldik, İstanbul’a Sivas’tan 6 saatte gideceğiz. Yollar kısalıyor, mesafeler kısalıyor sevdiklerimize daha hızlı kavuşacağız.” ifadelerini kullandı.


Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan da hattın Sivas ile sınırlı kalmayacağını belirterek “Erzincan'a, Trabzon'a kadar gitmesi, Çorum'un da Samsun'a kadar hızlı trenle bağlanmasını dört gözle bekliyoruz.” diye konuştu.


“Şehit Muhsin Yazıcıoğlu sevdalısı Sivaslılar bilsin ki onun emanetleri emanetimizdir. Davası davamızdır” diyen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise, “Yüksek Hızlı Tren Sivas’a ve Sivaslılara hayırlı olsun.” dedi.


AK Parti Grup Başkanı ve Eski Bakan İsmet Yılmaz da konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, son Başbakanımız Binali Yıldırım’a, Ulaştırma Bakanımıza teşekkür ediyorum. 12 saatte Ankara’dan Sivas’a geldiğimiz demir yolu ulaşımını yüksek hızlı trenle 2 saate düşürdüler. Ankara ile Sivas arasını birbirine yaklaştırdılar. Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden birisi olan 64 milyarın üstündeki bir projeyi Sivas’a kazandırdılar.”


“Size yılların rüyası hızlı treni getirdik” diyerek sözlerine başlayan AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, “Geciken, belki de gelmeyen kara trenden hızlı trene geçiş yaptık. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.


Sivas'a yönelik hizmetlerin devam edeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise “Sivas’a Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 21 yılda 90 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık. Sadece demiryollarının değil, karayollarının da kavşak noktası Sivas'ı; tarımıyla, sanayisiyle, ticaretiyle, turizmiyle, eğitimiyle, sağlığıyla, alt ve üst yapısıyla geliştirmek için gecemizi gündüzümüze kattık. 'Havası sert insanı mert' Sivas'ın soğuğu meşhurdur. Bunun için Sivas'a ve ilçelerinin çoğuna doğal gaz getirdik. Kalan ilçelerimizi de en kısa sürede doğal gaza kavuşturuyoruz. Kendi gazımızın devreye girmesiyle, bu konuda elimiz daha da rahatladı. Yerli gazımızın sevincini milletimizle paylaşmak için ilk ay, ısınma dâhil konutlardaki tüm doğal gaz faturalarını ücretsiz yaptık. Hatta bununla da kalmadık, kaynağı kendi doğal gaz ve petrol gelirlerimiz olan bir Aile ve Gençlik Bankası kurma kararı aldık. Bu banka aile kurumunun güçlendirilmesi ve gençlerimizin desteklenmesiyle ilgili çalışmalarımızın finansmanını karşılayacak. Mesela, ev hanımlarımızı, primlerinin üçte birini buradan ödemek suretiyle emekli ederek, kendi gelirlerine kavuşturacağız. Gençlerimizin eğitimden istihdama, kendi işini kurmadan evliliğe her adımlarında hibe ve kredi destekleriyle yanlarında olacağız. Sivaslı gencimiz evlenmek istediği zaman gidecek, 2 yılı ödemesiz 48 ay vadeli faizsiz 150 bin lira kredisini alacak, düğününü yapacak. Kendi işini kurmak, özellikle tarım alanında yatırım yapmak isteyen gençlerimiz, bir kısmı hibe, bir kısmı uygun şartlı kaynağı yanlarında bulacak. Tarımda 4 büyük girdiyle ilgili sıkıntıyı çözerek, üretimi ve geliri daha da artıracağız. Petrol üretimimizi şimdilik iki katına çıkartıyoruz. Yakında yeni müjdelerle bu oranı daha da artıracağız. Bu sayede mazot fiyatlarını dilediğimiz seviyede belirleme imkânına kavuşacağız. Türkiye Yüzyılının üretimin yüzyılı olacağını söylerken, işte bu gücümüze güveniyoruz.” ifadelerini kullandı.


Konuşmaların ardından Ankara, Kırıkkale, Yozgat ve Sivas hızlı tren hattının açılışı kurdele kesilerek yapıldı.


Daha sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 4 Eylül Meydanı kapsamında restore edilerek Sivas Belediyesi tarafından temsili başkanlık makamı olarak düzenlenen tarihi jandarma binasını ziyaret etti. Başkanımız Hilmi Bilgin ile bir araya gelen Oktay, proje ve hizmetler hakkında bilgi aldı.

Oluşturma Tarihi :26 Nisan, 2023

Okunma Sayısı : 2159